PRZERWA WAKACYJNA - LIPIEC 2022

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

OSPA WIETRZNA I BOSTONKA

DRODZY RODZICE, MAMY ZGŁOSZENIA ZACHOROWANIA DZIECI NA OSPĘ WIETRZNĄ ORAZ BOSTONKĘ.

Ospa wietrzna - objawy

Pierwsze objawy ospy wietrznej są zwiastującymi symptomami, charakteryzującymi się kiepskim samopoczuciem, bólami mięśnigłowygorączkąbiegunką. Z czasem zaczyna dochodzić do wysypu wykwitów – drobnych, czerwonych plamek rozmieszczonych nieregularnie na skórze tułowia i twarzy oraz – w przeciwieństwie do innych chorób wysypkowych – na owłosionej skórze głowy. Część z nich znika, natomiast pozostałe szybko się przekształcają i w ciągu kilkunastu godzin przechodzą przez kolejne fazy rozwoju - od różowej plamki przez grudkę, aż do pojawienia się delikatnego pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Na początku w pęcherzykach znajduje się jasny płyn, a następnie staje się on bardziej mętny. Wraz z rozwojem ospy wietrznej pęcherzyki zapadają się lejkowato, zasychając w strupki, przylegające dosyć mocno do podłoża. Strupki pozostawiają po sobie blizny i otoczone niekiedy brązową obwódką. W skrajnych przypadkach ospy wietrznej zmiany skórne mają charakter wysypki krwotocznej.

 

Choroba bostońska - objawy

Pierwszymi symptomami wskazującymi na chorobę bostońską są:

  1. zmęczenie;
  2. ból gardła;
  3. gorączka (około 38-39 stopni C);
  4. brak apetytu;
  5. złe samopoczucie;
  6. czasem pojawiają się nudności, biegunka i wymioty.

Następnie pojawia się wysypka bostońska, która ma formę plamek i grudek. Są one nieswędzące, mają około 1 cm średnicy i atakują głównie twarz i górną połowę klatki piersiowej. Grudki pojawiają się po 2-3 dniach trwania gorączki, która stopniowo ustępuje.

Sama choroba jest schorzeniem samoograniczającym się, objawy ustępują w ciągu około 7 dni. Nie wymaga leczenia, poza stosowaniem leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Choć zachorować może każdy, zdecydowana większość przypadków zachorowań dotyczy dzieci poniżej 10. roku życia. Choroba bostońska u dzieci ma znacznie łagodniejszy przebieg niż u osób dorosłych.

Data dodania: 2022-01-09 10:01:53
Data edycji: 2022-01-09 10:03:19
Ilość wyświetleń: 180

"Przedszkole jest miejscem dobrej zabawy, mądrością, szczęściem, radiością...”

Cytat

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej