OD MAJA NIE ZBIERAMY NAKRĘTEK !!!!!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

Wszawica

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy  w przedszkolu

  

Cel procedury

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się wszawicy w placówce.

  

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

  1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
  2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.
  3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

  

  Opis procedury  

1.W przypadku zauważenia przez nauczyciela lub personel obsługowy częstych reakcji dziecka na swędzenie skóry głowy, nauczyciel powiadamia o tym fakcie rodziców.

2. Dyrektor lub nauczyciel informuje rodziców o wystąpieniu wszawicy u ich dziecka  z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.

3. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka przez rodzica jest on zobowiązany   do powiadomienia o tym fakcie nauczyciela danej grupy lub dyrektora.

4. Rodzic zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie wszawicy. W trakcie leczenia dziecko powinno zostać w domu, aby zapobiec przenoszeniu pasożyta na inne dzieci i osoby dorosłe.  Działania mają polegać na użyciu  środków przeciw wszom i jajom wszy oraz wyczesywaniu jaj z których moga wylęgać się larwy. Do kuracji należy używać grzebienia o bardzo gęstych zębach, ponieważ usuniecie gnid jest bardzo trudne. Zaleca sie powtrzanie kuracji co kilka dni.

5. Dyrektor informuje wszystkich rodziców o występowaniu wszy z prośbą o codziennym dokonywaniu przeglądu czystości głów dzieci w domu.

6. Dyrektor zarządza w placówce działania profilaktyczne tj. pranie ręczników, pluszowych zabawek oraz codzienną dezynfekcję zabawek i sal dydaktycznych oraz ozonowanie.

7. Rodzice powinni wiedzieć, że kontrola włosów dzieci powinna być nawykiem. Należy sprawdzać włosy dziecka co kilka dni, nie rzadziej niż raz w tygodniu. Należy uczyć dzieci i im przypominać, aby nie pożyczały do „przymiarki” czapek, szalików, szczotek do włosów innym dzieciom. DZIECI Z DŁUGIMI WŁOSAMI - WŁOSY UPIĘTE LUB ZWIĄZANE!!!

 

WSZAWICA jest chorobą zakaźną, powodowaną przez pasożyta – wesz głowową. Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka.

 

Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki itp. Po około 3 tygodniach od złożenia jaj wykluwają się z nich młode osobniki.

Samo leczenie jest bardzo proste. Polega na stosowaniu środków owadobójczych na skórę owłosioną głowy. Wszystkie te środki można bez problemu otrzymać w aptece, a samo leczenie wykonywać zgodnie z ulotką dołączoną do leku. Należy przy tym pamiętać że leczeniem powinno objąć się wszystkich domowników. Odzież osoby dotknietej wszawicą jak i też pościel należy wyprać i wyprasować, a szczotki i grzebienie najlepiej wyrzucić, bądź wymoczyć w środku zabijającym wszy.

Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot). Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową. Wiadomo, jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane. Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek.

Profilaktyka i zapobieganie. Zaleca się aby:

  • profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole (rodzeństwo) lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia;
  • domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania;
  • unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci.

https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy

 

 

Data dodania: 2024-04-26 09:50:45
Data edycji: 2024-04-26 10:07:22
Ilość wyświetleń: 112

"Przedszkole jest miejscem dobrej zabawy, mądrością, szczęściem, radiością...”

Cytat

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej