Przerwa wakacyjna - SIERPIEŃ 2025
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Wszawica

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy  w przedszkolu

  

Cel procedury

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się wszawicy w placówce.

  

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

  1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
  2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.
  3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

  

  Opis procedury  

1.W przypadku zauważenia przez nauczyciela lub personel obsługowy częstych reakcji dziecka na swędzenie skóry głowy, nauczyciel powiadamia o tym fakcie rodziców.

2. Dyrektor lub nauczyciel informuje rodziców o wystąpieniu wszawicy u ich dziecka  z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.

3. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka przez rodzica jest on zobowiązany   do powiadomienia o tym fakcie nauczyciela danej grupy lub dyrektora.

4. Rodzic zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie wszawicy. W trakcie leczenia dziecko powinno zostać w domu, aby zapobiec przenoszeniu pasożyta na inne dzieci i osoby dorosłe.  Działania mają polegać na użyciu  środków przeciw wszom i jajom wszy oraz wyczesywaniu jaj z których moga wylęgać się larwy. Do kuracji należy używać grzebienia o bardzo gęstych zębach, ponieważ usuniecie gnid jest bardzo trudne. Zaleca sie powtrzanie kuracji co kilka dni.

5. Dyrektor informuje wszystkich rodziców o występowaniu wszy z prośbą o codziennym dokonywaniu przeglądu czystości głów dzieci w domu.

6. Dyrektor zarządza w placówce działania profilaktyczne tj. pranie ręczników, pluszowych zabawek oraz codzienną dezynfekcję zabawek i sal dydaktycznych oraz ozonowanie.

7. Rodzice powinni wiedzieć, że kontrola włosów dzieci powinna być nawykiem. Należy sprawdzać włosy dziecka co kilka dni, nie rzadziej niż raz w tygodniu. Należy uczyć dzieci i im przypominać, aby nie pożyczały do „przymiarki” czapek, szalików, szczotek do włosów innym dzieciom. DZIECI Z DŁUGIMI WŁOSAMI - WŁOSY UPIĘTE LUB ZWIĄZANE!!!

 

WSZAWICA jest chorobą zakaźną, powodowaną przez pasożyta – wesz głowową. Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka.

 

Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki itp. Po około 3 tygodniach od złożenia jaj wykluwają się z nich młode osobniki.

Samo leczenie jest bardzo proste. Polega na stosowaniu środków owadobójczych na skórę owłosioną głowy. Wszystkie te środki można bez problemu otrzymać w aptece, a samo leczenie wykonywać zgodnie z ulotką dołączoną do leku. Należy przy tym pamiętać że leczeniem powinno objąć się wszystkich domowników. Odzież osoby dotknietej wszawicą jak i też pościel należy wyprać i wyprasować, a szczotki i grzebienie najlepiej wyrzucić, bądź wymoczyć w środku zabijającym wszy.

Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot). Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową. Wiadomo, jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane. Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek.

Profilaktyka i zapobieganie. Zaleca się aby:

  • profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole (rodzeństwo) lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia;
  • domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania;
  • unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci.

https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy

 

 

Data dodania: 2024-04-26 09:50:45
Data edycji: 2024-04-26 10:07:22
Ilość wyświetleń: 190

"Przedszkole jest miejscem dobrej zabawy, mądrością, szczęściem, radiością...”

Cytat

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej